BOTEZUL LUI DARIUS MELINTI

Duminica aceasta, 22 aprilie, în cadrul liturghiei unite cu botez, cel de al doilea fiu din familia noastră – Darius Melinti a primit Botezul, Mirungerea și prima Împărtășania. Predica la Apostol (Romani 6,3-11) a rostit preotul Vasile Manica, iar tâlcuirea Evangheliei (Matei 28,16-20) a făcut preotul Eugen Ionasco. Apostol a fost citit cu mare evlavie de către fiul cel mai mare – Leon Melinti. O atmosferă deosebită a slujbei se datorează faptului că botezul nu a fost unul privat pentru un cerc restrâns de rude și prieteni, ci unul public, în prezența membrilor comunității de la Biserica Ghidighici, care au și intonat imnurile botezului (vedeți filmuleți la sfârșit)!
La finalul sfintei liturghii, toți cei prezenți la slujbă au fost ospătați cu plăcinte și sărmale calde în curtea bisericii.
Înfrumusețarea cristelniței și a făcliilor – Максим Гюмюшлю (Maxim Ghiumiusliu)Родион ГаврилойIon Andronache.