Ultimile Nouţăţi

HRISTOS NU A FOST SHOWMAN!

            Predica părintelui Maxim Melinti la evanghelia duminicii a XXII-a după Cincizecime la biserica din s. Ghidighici (Luca cap. 8, vers. 41-56)  

DESPRE FALĂ LA CUMETRII

          Cumetria a devenit un show scump, fastuos, fălos   Domnule Melinti, iarăși eu de la Odoraș. Vreau de data aceasta să facem un articol despre rolul nașilor la botez, dar și a cumetrilor. Am dat săptămâna trecută despre rolul nașilor un articol preluat de la cineva, dar era mai mult […]

HRAMUL BISERICII NOASTRE

        La data de 14 octombrie am marcat sărbătoarea hramului bisericii noastre – Acoperământul Maicii Domnului. În cadrul sfintei liturghii s-au rugat și s-au împărtășit circa 200 de creștini din Ghidighici, precum și numeroși oaspeți din România. La finalul serviciului divin preotul Vasile Manica a făcut prezentarea celor două cărți de-ale mele: Gurie […]

CREȘTINUL ȘI LEGEA

      Predica părintelui Vasile Manică la evanghelia duminicii a 15-a după Cincizecime din Biserica „Acoperământul Maicii Domnului”, s. Ghidighici (Matei cap. 22, vers. 35-46)

CUM A FOST DEMOLATĂ BISERICA "SF. ILIE" DIN CHIȘINĂU

      Site-ul Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldovei informează: Duminică, 22 septembrie 2019, ora 12.00, în municipiul Chișinău, str. Mitropolit Gavriil Bănulescu Bodoni nr. 26 a avut loc inaugurarea monumentului ridicat în memoria Bisericii Sfântul Prooroc Ilie, demolată în anul 1960. * * * * * *  Mai jos prezint schițe istorice despre […]

CUM VENIM ÎN FAȚA DOMNULUI?

            Predica părintelui Maxim Melinti la evanghelia duminicii a 14-a după Cincizecime (Matei cap. 22, vers. 1-14) #bisericaghidighici #studiubiblic

Vezi mai multe...

Calendar Creștin Ortodox

Arhiva Video

Vezi mai multe video