Conferinţa ştiinţifică dedicată Mitropolitului Dosoftei

Astăzi, 26 octombrie, în incinta Bisericii “Acoperământul Maicii Domnului” din satul Ghidighici, mun. Chişinău, s-a desfăşurat Conferinţa ştiinţifică „Mitropolitul Dosoftei – un cărturar în slujba Bisericii şi neamului”, dedicată celor 390 de ani de la naşterea Sfântului Ierarh Dosoftei al Moldovei.
Conferinţa a început cu intonarea troparului sfântului ierarh Dosoftei.

S-a dat citirii mesajului ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chişinăului şi al întregii Moldove către participanţii conferinţei.

Preot. Maxim Melinti a făcut prezentarea succintă a biografiei mitropolitului Dosoftei.

Apoi au urmat referate ştiinţifice:

Contribuţia lui Ştefan Ciobanu la valorificarea operei Mitropolitului Dosoftei – Maria DANILOV, doctor în istorie, confirenţiar la Institutul de Istorie, Academia de Ştiinţă a Moldovei

Implicarea Mitropolitul Dosoftei al Moldovei în disputele teologice din a doua jumătate a sec. XVII-lea – Nicolae FUŞTEI, cercetător ştiinţific coordonator la Institutul de Istorie, Academia de Ştiinţă a Moldovei (referatul a fost citit de către Andrei Golovatii)

Credinţa, neamul şi limba în scrierile religioase ale Mitropolitilor cărturari Varlaam şi Dosoftei – Ion EREMIA, doctor habilitat în istorie, profesor univeristar, Director al Departamentului “Istoria românilor, universală şi arheologie”, Universitatea de Stat din Moldova

Liturghierul Mitropolitului Dosoftei – Eugen ONICOV, doctor în teologie, protoiereu, lector universitar la Academia de Teologie Ortodoxă din Moldova

Sfântul Ierarh Dosoftei al Moldovei – ctitor al cărţilor sfinte – Grigorie COSTIN, doctor în teologie, preot, paroh al bisericii din s. Vatra, mun. Chişinău

Psalmul 50 în versuri a Mitropolitului Dosoftei – Aurelia Jalauc, enoriaş al parohiei Ghidighici.

Activitatea iluministă a Mitropolitului Gavriil Bănulescu-Bodoni – Ina AGACHI, studentă la Facultatea de Istorie, Universitatea de Stat din Moldova.

Acţiunea s-a încheiat cu rugăciune de mulţumire.

Toate referatele şi prezentările vor fi publicate într-un volum dedicat sfântului ierarh Dosoftei.