Un pelerinaj de neuitat la Piatra Neamț

În perioada 6-8 iunie a.c. un grup de tineri din Parohia Ortodoxă Ghidighici au luat parte la un pelerinaj în România, regiunea Piatra Neamț.

Tinerii noștrii au beneficiat de o vacanța scurtă, dar frumoasă pe meleagurile binecuvântate, combinând pelerinaj cu excursii. În câteva zile tinerii au vizitat mănăstirea Bisericani, Bistrița, Pângărați, Varatec și Agapia, cât și Cheile Bicazului, Lacul Roșu, mormântul Veronichei Micle, Casa-Muzeul lui Ion Creangă din Humulești și multe altele.

Evenementul a fost organizat de către preotul-paroh Maxim Melinti, cu sprijinul bunul nostru prieten din România, care a oferit transport, cazare, masa și excursii excepționale, cât și daruri pentru fiecare participant.