ÎNNOIEREA ȘI SFINȚIREA RĂSTIGNIRII DIN GURA VĂII

În Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci părintele Maxim Melinti, însoțit de numeroși creștini au oficiat slujba de sfințire a răstignirii de la întrarea în satul Ghidighici (Gura Văii).

Aceasta răstignire, confecționată și instalată în anul 2003, acum a fost renovată cu multă dragoste și dăruire de sine de către unui grup de creștine din parohia noastră.

În cuvântul său de învățătură, părintele paroh a exprimat mulțumire Bunul Dumnezeu care ne-a învrednicit să asistăm la aceasta lucrare frumoasă și binecredincioșilor creștini pentru dragostea și evlavie, renovând această Răstignire. Totodată părintele Maxim a subliniat că „Jertfa lui Hristos de pe Crucea Golgotei ne unește pe noi, cei de pe pământ cu cele cerești în iubirea sinceră și necondiționată.”

#bisericaghidighici #Ghidighici #Moldova