5-6 iulie – Ziua Comemorării Victimelor Deportărilor Staliniste

Deportarea din 1949 a fost cea mai tragică din cele trei valuri de deportări. Populația deportată a fost strămutată pentru totdeauna în diferite regiuni ale URSS.
Părinții au fost despărțiți de copii; bărbații au fost despărțiți de soțiile lor.
Operațiunea de deportare a basarabenilor a început în noaptea de 5 spre 6 iulie 1949, la orele 2 de dimineață și a durat până la ora 8 seara a zilei de 7 iulie.
În ziua de 6 iulie 1949 au fost deportați circa 35.000 de oameni.
Casele, terenurile agricole, bunurile deportaților au fost transmise colhozurilor, furate și vândute.
Mulți dintre cei deportați nu au mai revenit niciodată la baștină, au fost împușcați pe drum, au murit de foame, de boli, de muncă silnică și de durere sufletească.
În această zi de doliu național, este de obligația noastră să comemorăm pe băștinașii noștri deportați în noaptea de 5 spre 6 iulie 1949 și victimele represiunilor staliniste.
În acest context Biserica Ghidighici împreună cu Primăria satului Ghidighici au organizat slujba de pomenirea la Monumentul în memoria victimelor regimului totalitar comunist din Ghidighici.
#bisericaghidighici