Anunţ: Duminica, 5 aprilie, la Ghidighici Pelerinajul Floriilor

Dragi creştini!

În ultimii ani, la Parohia Ghidighici s-a stabilit o tradiţie frumoasă, ca în fiecare an, de Duminica Floriilor să aibă lor aşa-numit PELERINAJ AL FLORIILOR!
Îndată, după încheierea sfintei liturghii, binecredincioşii noştrii creştini, luând în mâinile sale ramuri de salcii, merg cu cântări bisericeşti şi slăviri tradiţionale prin satul Ghidighici. Prin acest pelerinaj, şi noi creştinii de azi, încercăm să ne asemănăm apostolilor lui Hristos, care L-au însoţit la intrarea Sa triumfală în Cetatea Ierusalimului.
Sperăm că şi în anul acesta, nu ne vom lenevi şi vom face o mică contribuţie fizică şi sprituală pentru a păşi în Săptămâna Patimilor cu sufletul smerit şi inima înfrântă.

Aşadar, duminica, 5 aprilie, Vă aşteptăm cu mare drag la bisericuţa noastră ca să vă alăturaţi nouă şi să luaţi parte la Pelerinajul Floriilor!

Cu Doamne ajută!

Mai jos vă oferim galerie foto şi video din Pelerinajul Floriilor anului 2012.