Astăzi văd numai nişte oameni adunaţi, dar nu văd Biserica lui Hristos!

pastor

Pastorul american Jeremiah Stepeek s-a mascat într-un cerşetor murdar şi s-a dus la serviciul divin de dimineaţa în biserica de 10.000 de membrii unde trebuia să fie prezentat ca noul pastor al comunităţii.

S-a plimbat în jurul bisericii timp de 30 minute înainte de începere şi cum era o foarte mare afluenta de oameni care veneau la adunare doar un foarte mic procent de credincioşi l-au sălutat pe cerşetor. Unora le-a cerut câţiva banuţi pentru mancar, dar absolut nimeni nu i-a dat nimic.

A intrat apoi în biserica şi a încercat să se aseze în faţă, însă, persoane de serviciu i-au cerut să se aseze în spate. A încercat să salute sau să vorbească cu oamenii din adunare, dar ei îşi întorceau capul cu dispreţ dupa ce îl priveau din cap până în picioare.

Cum era el aşezat în spatele imensei biserici, a inceput serviciul divin şi imediat unul din responsabili s-a dus la amvon şi a declarat că este fericit să facă un anunţ important: “Şi acum dorim să prezentăm Biserica noastra pastorului Jeremiah Steepek!” Oamenii au inceput să aplaude privind în jur curioşi şi fericiţi să îl cunoască pe noul pastor… Când cerşetorul care a fost aşezat în spate s-a ridicat şi a început să înainteze pe culoarul ce ducea spre amvon, toate aplauzele au încetat. Toţi se uitau cu mirare la el.

După ce a ajuns în fata lor, a stat un moment în tăcere, apoi a luat microfonul şi a spus: “Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit; gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine. Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei? Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat? Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine? Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut.”

După ce a citit acest text din Matei 25:34-40, a privit membrii bisericii şi a povestit ce s-a întâmplat în dimineaţa aceea chiar sub privirea lor nepăsătoare. Mulţi au început să plângă şi numeroase capete se plecau jenate…

Atunci pastorul a spus: “Astazi vad numai niste oameni adunati dar nu vad Biserica lui Hristos; biserica este plina de oameni dar nu are destui ucenici, urmaşi ai lui Iisus. Când veţi deveni ucenici???” a întrebat dânsul.

După o pauza de tăcere, el a încheiat serviciul divin şi a spus: “La revedere… pe săptămâna viitoare!” A fi crestin înseamnă ceva mult mai mult decât un pricipiu pe care îl apăraţi şi la care tineţi din obişnuinţa. A fi crestin este ceva ce trăieşti în realitate (nu în teorie) şi să împărtăşeşti cu alţii!!!

P.S. În poză, pastorul Jeremiah Stepeek îmbrăcat în cerşetor!

1. Da,cit adevar inaceasta relatare.

Comentat de Anonymous din 30 June 2015 la 13:33