DE AZI ÎNVĂȚĂM CATEHISMUL ORTODOX

 

Mitropolitul Gurie Grosu spunea că „avem nevoie de credinţă puternică în Dumnezeu şi de ştiinţă de Carte”.
În acest context, începând cu sâmbăta aceasta, imediat după vecernia facem studierea Catehismului Ortodox. Am vorbit despre necesitatea cunoașterii bazelor credinței ortodoxe, am evidențiat etimiologia cuvântului CRED, ce înseamnă a crede și cum este coret să crezi. Am învățat că adevărată credință este un dar dumnezeiesc, însoțit de efortul omului de a-L cunoaște pe Dumnezeu și credința noastră crește în suflet prin conlucrarea noastră cu Dumnezeu.
În următoarele sâmbete vom studia pe puncte Simbolul Credinței, Rugăciunea Tatăl nostru, Fericirile și multe altele ce fac parte din Catehismul Creștin-Ortodox. Sperăm că munca noastră va aduce roade benefice pentru comunitatea noastră.
#bisericaghidighici #catehizare #insulafericirii

Lasă un comentariu

Calendar Creștin Ortodox

Arhiva Video

Vezi mai multe video

Susține Insula Fericirii!

Flickr Photos