DESPRE METANIILE

Cuviosul Părinte Paisie Aghioritul spunea: „Să faceţi cât de multe metanii puteţi, atât pentru voi înşivă, cât şi pentru cei bolnavi sau bătrâni, care nu mai pot face”.

În acest sens, iubiți frați și surori, să înțelegem că  fiecare creștin poate și trebuie să facă metaniile și acasă, seara înainte de somn. Câte metaniile trebuie să batem?

Recomand, întâi de toate să batem câte o metanie pentru fiecare an de viață. De exemplu, eu am 41 ani. Respectiv, pentru fiecare an al vieții pe care mi-a dăruit Dumnezeu să fac 41 de metanii. La aceste metanii putem să adăugăm următoarele metaniile:

• Pentru pace în toată lume;

• Pentru familie;

• Pentru cei bolnavi;

• Pentru părinții vii;

• Pentru părinții adormiți;

• Pentru Sfânta Biserica și parohie de care aparții;

• Pentru părintele duhovnic;

• Pentru cei ce ne ajută;

• Pentru vrăjmași.

Fiecare, poate să mai adauge câte o metanie specială.

În timpul în care începem să îngenunchem și până ne ridicăm facem semnul crucii și rostim rugăciunea lui Iisus: Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul!

Acestea sunt recomandări, pentru mântuirea noastră, iertarea păcatelor și luminarea minții celor din jur, pentru pocăință și smerenia noastră tuturor.

Doamne ajută!

Cu dragoste întru Hristos, preotul Maxim Melinti.