La Ghidighici a avut loc lecţia publică a părintelui Augustin Zaboroşciuc

Circa o sută de creștini din localitatea Ghidighici, precum și oaspeți din Chișinău, s-au adunat în aceasta seară la parohia Ghidighici pentru a asculta pe părintele Augustin Zaboroşciuc – vieţuitor al Sfintei Mănăstirii Curchi.
Cuvios părinte ne-a vorbit despre pocăinţă şi întoarcerea la Hristos prin pilda vieţii Sfintei Maria Egipteanca. În cele două ore ale cuvântării, au fost atinse elemente principale cu care se confruntă toţi creştinii, mai ales, în perioada Postului Mare: rugăciunea, epitimia, spovedania, euharistia etc.
În finalul întâlnirii, preacuvioșia sa a împărțit cu mare generozitate autografe pe cărțile sale.
Comuninitatea Parohiei Ortodoxe Ghidighici aduce sincere mulțumiri părintelui Augustin pentru că ne-a acceptat invitația noastră și ne-a oferit o lecție de neuitat. Aşteptăm cu mare drag şi la o euharistia comuna.