La Ghidighici a avut loc lecţia publică a părintelui Vitalie Şincari

În aceasta seara, creștini din localitatea Ghidighici, precum și oaspeți din Chișinău, au avut parte de o lecţie interesantă şi vie de partea părintelui Vitalie Şincari – cleric al bisericii “Sf.M.Mc.Gheorghe” din capitala.
Tema prezentei lecţii era “Tradiții religioase la evrei – ieri și azi”. Mesajul foarte bine se încadrează în studiul nostru Biblic, mai ales că citim cărţile Pentateuhului, unde sunt prezente legi şi rituri de bază ale iudaismului. Părintele Vitalie ne-a oferit o scurtă excursie prin trecutul şi prezentul vieţii religioase, vieţii cotidiene şi tradiţiilor evreilor. O discuţie aparte a fost oferită temei mesianismului, prozelitismului şi raporturilor evreilor cu alte popoare şi religii din lume.
Comuninitatea Parohiei Ortodoxe Ghidighici aduce sincere mulțumiri părintelui Vitalie Şincari pentru acceptul de a ne oferi o lecţie inedită şi semnificativă.