La Penitenciarul Nr. 16 Pruncul a fost oficiat Cinul Spălării Picioarelor

Pentru prima oară în istoria Instituțiilor Penitenciare, astăzi, 10 aprilie 2015, în incinta Bisericii ”Sf. Mare Mucenic Gheorghe” de pe teritoriul Penitenciarului nr. 16-Pruncul, a fost oficiat Cinul Spălării Picioarelor.

Biserica a devenit neîncăpătoare pentru cei 60 de deținuți, care doreau să se spovedească și să primească Trupul ș Sângele Domnului.
O supriză inedite pentru persoane aflate în detenție, precum și pentru administrația penitenciarului, a fost Cinul Spălării Picioarelor, care s-a făcut întru amintirea evenimentului evanghelic de la Cina cea de Taină din Joia Mare, la care Mântuitorului Hristos a spălat picioarelor ucenicilor Săi.
Respectând porunca Mântuitorului, 12 deținuți au participat la aceasta slujbă, condusă de preot-capelan Maxim Melinti.
Cu siguranța emoții au fost deosebite.
În final, cei prezenți au primit în dar calendar bisericesc, cruciulițe și iconițe.
Mulțumim administrației penitenciarului care a acceptat oficierea acestei slujbe neobișnuite.