O ZI DE VOLUNTARIAT LA BISERICA GHIDIGHICI

Buna credință și dragostea față de cele Sfinte a mobilizat angajaţii şi deţinuţii Penitenciarului nr.9-Pruncul de a desfăşura o amplă acţiune de caritate la biserica Acoperământul Maicii Domnului din satul Ghidighici, municipiul Chișinău.

Astfel, la 14.08.2021, cinci deținuți voluntari, de comun cu angajaţii instituţiei penitenciare au efectuat lucrări de salubrizare, evacuare a deșeurilor și amenajare a teritoriului adiacent bisericii, pentru a aduce o rază de bucurie și speranță în sufletele enoriașilor ce vin să se închine la Lăcașul Sfânt din satul Ghidighici.

Activitățile de educație prin muncă au un efect benefic, corelat cu misiunea de corijare și resocializare a persoanelor ce execută pedeapsa privativă de libertate.

Comunitatea Ortodoxă din Ghidighici aduce sincere mulțumiri conducerii Penitenciarului, în persoana domnului director Eduard Timofei pentru inițiativă frumoasă, precum și deținuților, care s-au atârnat cu seriozitate și perseverență față de misiune lor.