Pictorul Vladislav Cotelea în vizită la Ghidighici

In aceste zile, ne-a onorat cu prezenta sa, pictorul Vladislav Cotelea. Domnia sa in anul 1989 – perioda redeschiderii bisericii din satul Ghidighici, impreuna cu pictorul Iurii Ciobanu, au pictat fresce si icoane pentru catapeteasma, care, cu unele modificari realizate in anii 90 – s-au pastrat si pot fi vazute si astazi in biserica noastra!
Dl Vladislav ne-a relatat un scurt istoric al procesului de realizarea icoanelor si problemelor cu care se confrunta biserica din Ghidighici si in Moldova post-sovietica.
Mentionam ca dl Vladislav Cotelea a pictat in mai multe biserici din Moldova, indeosebi amintim biserica “Sf. Teodor Tiron” – Ciuflea.

Lasă un comentariu

Calendar Creștin Ortodox

Arhiva Video

Vezi mai multe video

Susține Insula Fericirii!

Flickr Photos