Predica: Suntem ceea ce iertăm!

“Suntem ceea ce iertăm!” – Predica părintelui Maxim Melinti – paroh al bisericii “Acoperământul Maicii Domnului”, s. Ghidighici, mun. Chişinău în a XI-a duminică după Cincizecime (16.08.2015).

Evanghelia Duminicii (Matei 18, 23-35):
Zis-a Domnul pilda aceasta: asemenea este împărăţia cerurilor cu un împărat care a voit să facă socoteală cu slugitorii săi. Şi, începând să se socotească cu ele, au adus la el un datornic cu zece mii de talanţi. Dar, neavând el cu ce să plătească, stăpânul său a poruncit să fie vândut el şi femeia şi copii şi pe toate câte le are, ca să se plătească. Deci, căzându-i în genunchi, sluga aceea i se închina, zicând: Doamne, îngăduieşte-mă şi-ţi voi plăti ţie tot. Iar stăpânul slugii aceleia, milostivindu-se de el, i-a dat drumul şi i-a iertat şi datoria. Dar, ieşind, sluga aceea a găsit pe unul dintre cei ce slujeau cu el şi care-i datora o sută de dinari. Şi punând mâna pe el, îl sugruma zicând: Plăteşte-mi ce eşti dator. Deci, căzând cel ce era slugă ca şi el, îl ruga zicând: Îngăduieşte-mă şi îţi voi plăti. Iar el nu voia, ci, mergând, l-a aruncat în închisoare, până ce va plăti datoria. Iar celelalte slugi, văzând deci cele petrecute, s-au întristat foarte şi, venind, au spus stăpânului toate cele întâmplate. Atunci, chemându-l stăpânul său îi zise: Slugă vicleană, toată datoria aceea ţi-am iertat-o, fiindcă m-ai rugat. Nu se cădea, oare, ca şi tu să ai milă de cel împreună slugă cu tine, precum şi eu am avut milă de tine? Şi mâniindu-se stăpânul lui, l-a dat pe mâna chinuitorilor, până ce-i va plăti toată datoria. Tot aşa şi Tatăl Meu cel ceresc vă va face vouă, dacă nu veţi ierta – fiecare fratelui său – din inimile voastre.

1. Tatal nostru ,iarta-ne noua atatea pacate cate si noi iertam cekor ce ne gresesc noua,atatea multime de pacate,cata multime de pacate iertam si noi gresitilor nostri ! .iarta-ne in masura in care si noi iertam, iarta ignoranta noastra ,dusmania noastra, necredinta noastra,necunostinta,nestiinta noasta,iarta adica elibereaza-ne de duhurile rele ale pacatelor noastre,de demoni adica de invatatura rea ,obisnuinta gresta de incalcare a poruncilor 1,2,3,4,5,6 ,7,8,9,10 ,elibereza-ne de toate defectele ,bolile,stricaciunile noastre,adica ,nepasarea,nesimtirea,etc,nascute din pricina practicarii pacatelor de tot felul,psihice,fizice si spiriuale,adica cu gandul,cu vorba si u fapta, in numele Celui mai iubt si Adevarat Fiu al Tau ,Iisus Christos si spre slava Duhului Sant al Evangheliei Sale,,preamarit fe El,cu tilul de NIKA adica The Best ,Ce mai bun ,Invingatorul tuturor pacatelor,care merita toate Laudele Tale,Campionul Mondial,Etern,Ceresc si Pamantesc al Generozitatii Tale Parintesti, pentru lacrimile parintilor ,bunicilo si sramoilor nostri si ale Maicii Tale,pururea Fecioar Maria si ale tuturor sfintilor adica propovaduitorilor Evangheliei Amin.Amen,Omen.

Comentat de iordache aurel din 16 August 2015 la 16:52