Proiect istorico-spiritual în satul Ghidighici (partea 2)

 

 

 

Astăzi, 14 martie, elevii claselor 7-9 din cadrul Gimnaziului “Ion Costin”, Ghidighici, au luat parte la amenajarea şi curăţirea cimitirului din preajma bisericii noastre. Bravi elevii au fost îndrumaţi şi susţinuţi de profesorii Gimnaziului “Ion Costin”, dna Svetlana Beşelea-Matcovscaia – profesoara de istorie şi dna Rodica Tican – profesoara de limba română.

Amintim că acţiunea face parte din proiectul “Operaţia MEMORIA”, inaugurat întru-n parteneriat fructuos dintre Liceul “George Meniuc” Chişinău, Gimnaziul “Ion Costin” Ghidighici, Primăria Satului Ghidighici şi Biserica Ortodoxă din s. Ghidighici.

Aducem sincere mulţumiri, celor implicaţi în aceasta frumoasa acţiune, care are menire să sensibilizeze populaţia satului nostru, să scoată în evidenţa persoane inhumate în cimitirile noastre în perioada celor două război mondiale dar lăsate uitării, precum şi promovarea şi ocrotirea patrimoniului cultural şi cel spiritual din Ghidighici.

Aici vedeţi acţiune din sâmbăta precedentă: https://biserica-ghidighici.md/614/

  1. Bravo. Este un gest laudabil. Grupul de iniţiativă de la liceul “George Meniuc” mulţumeşte profesorilor care au încurajat activitatea elevilor de la gimnaziul “Ion Costin” ce au desfăşurat lucrări de curăţire a cimitirului.
    Vă aşteptăm sîmbăta viitoare începînd cu orele 10.00 pentru a continua împreună lucrările de amenajare.

    Comentat de Anonymous din 14 March 2015 la 21:39

Lasă un comentariu

Calendar Creștin Ortodox

Arhiva Video

Vezi mai multe video

Susține Insula Fericirii!

Flickr Photos