PROIECȚIA FILMULUI „VARVARA” LA GHIDIGHICI

 

 

 

FĂRĂ CULTURĂ ȘI CREDINȚĂ SUNTEM PIERDUȚI!
Nu o singură dată am declarat că cultura și credința au fost și pot rămânea valori care ne vor menține ca un popor unit, disciplinat și nobil.
Aseara am reușit să demonstrăm că putem fi uniți cu ajutorul oamenilor talentați și harnici. Duminica 20 august, după apusul soarelui, satul nostru Ghidighici a adunat în aer liber sute de oameni pentru a savura un film, realizat de baștinașul nostru Anatol Durbală dimpreună cu Sergiu Cumatrenco Jr. și echipa de actori autohtoni Theodor Turkan, Olga Anghelici, Igor Caras și oameni, care au creat această capodoperă – filmul Varvara.
Politicienii mituiesc pe cetățeni ca aceștia să vină la proteste, oameni liberi, cu coloana vertebrală, credință și cultură vin la biserica, teatru sau cinematograf neseliți de nimeni, din dragoste și din setea adâncă de a vedea/cunoaște/împărtăși!
Mulțumesc sătenilor și oaspeților, care au venit într-un număr atât de mare la Ghidighici!
Felicitări Anatol Durbală – suntem mândria și bucuria pentru mama Dvs Ana Durbala, pentru satul Ghidighici, pentru Moldova și conaționalii noștri din întreaga lume!
Felicitări SATUL GHIDIGHICI!

Lasă un comentariu

Calendar Creștin Ortodox

Arhiva Video

Vezi mai multe video

Susține Insula Fericirii!

Flickr Photos