STOP CANCER DE COL UTERIN

Peste 60 de doamne și adolestente s-au adunat astăzi, în Biserica Ghidighici pentru a participara la Seminarul informativ privind prevenirea Cancerului de col uterin. Seminarul a deschis de către dna Ludmila Bologan, medic obstetrician-ginecolog, director adjunct, Centrul de Educatie Medicala Continua a Personalului Medical si Farmaceutic cu Studii Medii. Dna Bologan a prezentat referat despre maladia cancerului de col uterin, despre modul de prevenire și testare, a răspuns la întrebările din partea celor prezenți. În continuare eu am prezentat referatul „Ce spune Biblia despre sănătatea trupului”, prin care a demonstrat cum un creștin, fidel Sfintei Scripturi, trebuie să aibă grijă de sănătatea sufletului și a trupului, să se alimenteze corect și să facă control medical regulat, pentru a preveni apariția maladiilor.
Evenimentul se desfășoară în cadrul Săptămânii Europene de prevenire a Cancerului de col uterin, în parteneriat cu UNFPA Moldova (Fondul Naţiunilor Unite pentru Populaţie), având ca scop informarea și sensibilizare a femeilor și adolescentelor, privind importanța prevenirii cancerului cervical.
În fiecare zi facem ca viața oamenilor să devină mai bună!
#insulafericirii #bisericaghidighici #Ok4Paptest