Tinerii din Ghidighici au efectuat un pelerinaj în România

În perioada de 16-18 august a.c., tinerii din Parohia Ortodoxă Ghidighici au plecat într-o călătorie spiritual-culturala în România. Evenimentul face parte din obiectivele Asociației Obștești Insula Fericirii, care promovează proiecte de dezvoltare culturală și istorico-artistica. În trei zile tinerii noștrii, sub îndrumarea diac. Vasile Manica – clericul Parohiei Ghidighici, au făcut cunoștință cu monumente de patrimoniu și cultură națională, s-au închinat la locurile sfinte – biserici și mănăstiri din Moldova românească, au atins trecutul neamului nostru.

Cu emoții deosebite, sentimente excepționale și impresii de neuitat, s-au intos acasă în zi de joi 18 august. Sperăm că și în viitor vom reuși să realizăm cât mai frecvent asemenea acțiuni, menite să oferă cunoștințe și modele autentice de cultură și tradiție, valorile moral-spirituale. Credăm că în astfel de împrejurări, adolescența lor devine mai mătură, formează responsabilitate pentru tine personal, cât și pentru fratele sau sora de alături, poți învăța să calculezi bugetul și să nu faci risipa, să știi să împărți hrana cu cei din jur, cu adevărat, având vocație de purtător al spiritului de frăție evanghelică, după fundamentala concepția biblică „Iată acum ce este bun și ce este frumos, decât numai a locui frații împreună” (Ps. 132, 1).