Un film frumos și de mare folos

Astăzi împreună cu tinerii parohiei Ghidighici am privit două filme.
Din filmul “Corul” (Les Choristes) am văzut împreună că metodele represive nu vor oferi atingerea scopului. Doar dragostea este soluția.
Iar filmul “Servitoarea” (The Help) ne-a prezentat societatea din Statul Mississippi a anilor ’60, unde atitudinea negativă, discriminatorie și lipsită de dragoste față de afro-americani era un lucru firesc. Segregarea rasială era considerată corectă și normală.
În timp ce pastorul baptist Martin Luther King Jr. conducea în SUA marșurile pentru egalitatea în drepturi, mai multe femei afro-americane duceau lupta paralelă scriind istorii personale.

Ceea ce pentru noi acum se vede ca fiind înapoiat și primitiv, 50 de ani în urmă era considerat firesc și normal.
Uneori noi ne ținem strâns de anumite lucruri, obiceiuri, atitudini care ni se par firești și normale, mai ales dacă le-am moștenit de la părinți și bunici.
Dar poate este nevoie uneori să gândim mai critic, să vedem și alte păreri și viziuni?
#insulafericirii#bisericaghidighici#RAI#ministryofyouth#catehizare