UN PELERINAJ INEDIT CU TRENUL LA VECHEA CAPITALĂ A MOLDOVEI

,,Suntem cu toţii pelerini în această călătorie, doar că unii dintre noi au hărţi mai bune.” Nellson Richard DeMille

Drumurile unor copiii din cadrul școlii duminicale ,,Sfântul Ioan Gură de Aur” a Parohiei Ortodoxe Ghidighici astăzi s-au îndreptat cu trenul 🚞Chișinău-Iași spre urmele Sfintei Cuvioasei Parascheva.

⛪️Primul popas duhovnicesc în rugăciune și recunoștință l-am făcut la Catedrala Mitropolitană din Iași, unde ne-am închinat Cuvioasei Parascheva.

⛪️Al doilea popas l-am făcut la biserica Sfinții Trei Ierarhi unde copii au admirat capodopera arhitecturală.

⛪️Al treilea popas duhovnicesc prin răbdare si smerenie l-am făcut la Mănăstirea Golia, lăcașul unde în perioada 1866-1871 a locuit împreună cu soţia sa Ileana şi fiul său Constantin marele scriitor Ion Creangă cât a fost diacon.

Mulțumim părintelui Vasile Manică pentru munca prodigioasă și efortul depus!

#bisericaghidighici #școaladecatehizareghidighici