Proiect istorico-spiritual în satul Ghidighici (partea 3)

 

 

 

 

Astăzi, 21 martie, copii – participanți în cadrul proiectului “Operaţia MEMORIA” din nou s-au reunit, pentru a face lucrul bun și frumos în incinta unui din cele 3 cimitire ale localității Ghidighici. De data aceasta copii au curățit rugina și vopsea veche de pe gardul cimitirului, precum și de pe cele mai vechi cruci din cimitir. Iar după masă au purces la vopsirea gardului.

Amintim că acţiunea face parte din proiect, inaugurat întru-n parteneriat dintre Liceul “George Meniuc” Chişinău, Gimnaziul “Ion Costin” Ghidighici, Primăria Satului Ghidighici şi Biserica Ortodoxă din s. Ghidighici.

Aducem sincere mulţumiri, celor implicaţi în aceasta frumoasa acţiune, care are menire să sensibilizeze populaţia satului nostru, să scoată în evidenţa persoane inhumate în cimitirile noastre în perioada celor două război mondiale dar lăsate uitării, precum şi promovarea şi ocrotirea patrimoniului cultural şi cel spiritual din Ghidighici.

Aici vedeţi acţiune din sâmbete precedente: 1 săptămâna și a 2-a săptămâna.

Lasă un comentariu

Calendar Creștin Ortodox

Arhiva Video

Vezi mai multe video

Susține Insula Fericirii!

Flickr Photos