Ziua Familiei Creștine marcată în Parohia Ghidighici

La data de 8 iulie a.c. in incinta parohiei noastre a fost marcata Ziua Familiei Crestine – cea de III-a Editie. Evanimentul a inceput cu slujba acatistului in cinstea Sf. Petru si Fevronia – ocrotitori ai familiei crestine.

Dupa incheierea serviciului divin, in curtea bisericii a fost deschis festivalul. De la bun inceput am felicitat familii omagiate – cei care marcheaza avinersarea casatoriei, oferind cuplurilor flori si literatura dsuhovniceasca.

Apoi a urmat un concert inedit: Taisia Jalauc a recitat poezie “Mi-e dor” de Gr. Vieru; corul parohiie Ghidighici a interpretat 3 slaviri dedicate mamelor; surorile Cortac din Ghidighici au intonat 2 piese dedicate la fel mamelor; Ady – interpret de muzica populara si usoara a prezentat publicului 3 piese despre mame, sotii si familii; membrii Fratimii “Cuv. Paisiei Velicicovski” din Chisinau au oferit un mic concet de muzica clasica.

In finalul evenimentului, in curtea bisericii au fost aruncate in aer filinare de culoare rosie – simboluiri inimii sub atentia celor prezenti la concert.

Lasă un comentariu

Calendar Creștin Ortodox

Arhiva Video

Vezi mai multe video

Susține Insula Fericirii!

Flickr Photos